06.10.
2010.06.10. 21:42
Calisthenics lázban égek! :D Tegnap visszaadtam a Convict Conditioning könyvet, ma meg megvolt az első gyakorlati ismerkedésem a dologgal. Pár szóban írnék magáról az elméletről.
Maga a calisthenics olyan formája, megtestesülése a testedzésnek, ami minimális eszközigényt feltételez és saját testsúllyal történik. Ennek az edzésformának a gyökerei nyúlnak talán időben a legmélyebbre. A módszer egyszerű, ugyanakkor sok szempontból kiváló, pl.: természetes mozgásformák (feltételezve azt, hogy az alany képes végrehajtani őket), minimális eszközigény, progresszió, túledzésből és/vagy túlvállalásból fakadó sérüléstípusok alacsonyabb lehetősége, etc.
A neten számos ezzel foglalkozó oldalt lehet találni, na meg olyan videókat, amitől az ember csak ámul és bámul.. :) Az olimpiai sportágak közül is sokak és az én egyik személyes kedvencem a szertorna, nem véletlenül. Kigyensúlyozott izomzat, erő, mobilitás, robbanékonyság, koordináció és azt hiszem, hogy még hosszan lehetne sorolni.
Na de lássuk a fegyenc programunkat! A Pavel féle Meztelen Harcos után ez volt a második olyan könyv (amiket persze olvastam is), ami megpróbálta rendszerré gyúrni a lehetséges gyakorlatokat. A convict program maga 6 gyakorlatcsoportra bontható, csoportonként 10 lépcsővel. A gyakorlatok megválasztásával a szerző szerintem elég jól felvezeti a célként lebegő utolsó gyakorlatot, olyanokat mint 1kezes fekvőtámasz, 1kezes húzódzkodás, 1lábas guggolás, etc. Maguk a gyakorlatok könnyen érthetőek, értelmezhetőek, főleg ha az ember járatos valamennyire a témában. :) A 10 lépcső első fele megítélésem szerint sokaknak könnyűnek tűnhet, átlag testalkat és edzésmúlt mellett, azonban gyengébb fizikummal, sérülés után is sokak számára kellemes terhelést adhat. Azonban jobb edzettségi szint mellett sem érdemes felszínesen kezelni ezeket a kezdő lépéseket, hiszen a céljuk egyrészről a megfelelő mozgás koordináció kialakítása, valamint a testünk, inak, izületek, izmok felkészítésre a későbbi magas terhelésre. Ilyen szempontból nagyon is jól felépített program. Persze az előírások mellett érdemes odafigyelni a testünk jelzéseire is.
Az egyes gyakorlatok progressziója úgy van megoldva, hogy a szett és ismétlés szám növekszik. A helyes hozzáállás talán ezesetben az lehet, hogy sem elkapkodni, sem ellustulni nem érdemes az egyes szinteket, szinteken. Az első lépések könnyűnek tűnhetnek, de mindennek meg van a maga oka és miértje, ne ugorjunk át fontos lépéseket.
Ma épphogy belekezdtem a programba, ismerkedtem vele. A minimum lépésnél azért egyel nagyobb fokozaton kezdtem, mivel a gyakorlatonkénti átlag 1x10-es szett és ismétlés szám azért a jelenlegi edzettségi szintem mellett nem sokat ért volna.
Ez volt a mai penzum:
wall pushups 2x25
shoulderstand squats 2x25
vertical pulls 2x20
knee tucks 2x25
short bridge 2x25
wall headstands 1min
Kellemes első alkalom volt, nem túl fárasztó, ugyanakkor kivitelezés közben éreztem, hogy azért dolgozik a testem. A gyakorlatok kivitelezésére érdemes rendesen odafigyelni, ne essünk abba a hibába, hogy végig szaladunk a gyakorlatokon, dobáljuk magunkat, lendületből csináljuk, etc.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
FredYoong · http://fredyoong.wordpress.com/ 2010.06.11. 16:26:21
Egyszer amúgy belenéznék ebbe a könyvbe, sok jót hallani róla.
vegaedzes · http://vegaedzes.blog.hu/ 2010.06.11. 17:56:26
smartraining 2010.06.11. 21:03:40
A könyvet pedig mindenképpen ajánlom! :)
Utolsó kommentek