Habits empire, avagy a szokások hatalma
2010.04.21. 23:16
Empire, már hallom is magamban az Imperial March-ot (SW rajongók előnyben :D) és azt hiszem, hogy nem véletlenül társítom a kettőt. A szokások sötét oldala. Szerintem nem mondok nagy hülyeséget azzal, hogy az emberek életét alapjaiban a szokásaik, berögződéseik határozzák meg. Sőt, talán azzal sem, hogy ezek nagy része, ha a dolog hasznosságát nézem, inkább negatív előjelűek. Hasznosság alatt itt azt értem, hogy az egyén céljainak, meg úgy egyáltalán és általánosságban értett életminőségének, annak javításának szempontjából milyen szerepet töltenek be. Tovább bonyolítva a dolgot, több változót is vihetünk a játékba, például az időt, stb.
Tehát, ha számba vesszük, hogy miket vehetünk a napi rutinjaink közé és ezeket megvizsgáljuk, könnyen el tudjuk dönteni, hogy ha vannak céljaink, akkor ezen szokásaink mennyire szolgálják azok elérését.
Megint csak nem mondok szerintem nagy hülyeséget azzal, hogy az esetek nagy részében a végeredmény negatív lesz. Ez alól az sem jelent mentséget, ha valakinek nincsenek céljai, mert ahogy mondtam, általános életminőség szintjén is megközelíthető a dolog. Ha megvizsgálom a saját életemet, a múltban is és egyelőre a jelenem is arról szól, hogy bizony mínuszban vagyok. Ezt az ember vagy felismeri vagy nem. Vagy képes változtatni, vagy nem. Az egész életünk döntések és következmények sorozata. Persze emberek vagyunk, egy döntés sosem lehet 100%-ban tudatos, bármennyire is szeretnénk azt hinni, mert hát ott vannak az ösztöneink és az érzelmeink. Én utóbbihoz kötöm erősen a szokásokat, érzelmileg kötődünk hozzájuk. Beleszületünk valamibe, szocializálódunk, különféle befolyásoló tényezők érnek minket, hánykolódunk. Kevesen megtanulnak úszni, a többség viszont sodródik tovább a szokások medrében.
Kicsit visszatérve a blog szorosan vett témájához, ez tökéletesen érvényes a táplálkozási, mozgási és úgy egyáltalán az egész életünket mozgató szokásokra.
Sokszor láttam, hallottam, hogy a szokások rabjai minimum furának, extrémnek, szélsőségesnek tituláltak másokat, akik elkezdték megváltoztatni a szokásaikat. Elutasítást váltott ki belőlük akkor is, ha az ő életükre nem volt hatással. Persze érvelni a saját hitük mellett nem mindig képesek, ami nem is véletlen. Egyrészt érzelmileg kötődnek hozzá, másrészt ha alaposan megvizsgálnák a dolgot, esetleg valóban kiderülne, hogy nincs igazuk... :)
Ha belekezdünk valamibe, valami újba, vagy csak felülvizsgálunk és változtatni akarunk, akkor az érdemi információk megszerzése mellett valószínű, hogy a szokásaink megváltoztatásán is dolgoznunk kell. Szerintem nincs olyan, amin ne tudnánk változtatni, csak valami könnyebb lesz, valami pedig nehezebb.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek